Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Transgraniczne prawo spadkowe a obowiązki spadkobiercy

Międzynarodowe prawo spadkowe – wyzwanie dla spadkobierców

Prawo spadkowe w ujęciu międzynarodowym stanowi wyzwanie dla spadkobierców. Procedury, mimo iż oparte na prawie wspólnotowym, wymagają indywidualnego podejścia oraz uwzględnienia różnic w konkretnych legislacjach.

Najczęściej występujemy w roli pełnomocnika spadkobierców – obywateli Polski mieszkających za granicą, a jednocześnie dziedziczących po polskich spadkodawcach, którzy mieli stałe miejsce pobytu w jednym z państw Unii Europejskiej.

Transgraniczne postępowanie spadkowe – co jeśli nie ma testamentu?

Co stanie się, jeśli jedyny rodzic zamieszkały na stałe np. w Holandii wraz ze spadkobiercami, w dniu otwarcia spadku nie pozostawi po sobie testamentu?

W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. postępowaniem spadkowym transgranicznym. W każdej sprawie z elementem transgranicznym konieczne jest ustalenie trzech kluczowych aspektów:

  • Jakie sądy będą właściwe do rozpoznania danej sprawy,
  • Prawo jakiego państwa powinny zastosować sądy rozpoznające sprawę,
  • W którym państwie zapadłe orzeczenie będzie podlegało wykonaniu.

Prawo właściwe w sprawach spadkowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w sprawach spadkowych właściwe jest prawo państwa, w którym spadkodawca miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci.

👉 Miejsce zwykłego pobytu to miejsce koncentracji interesów życiowych.
👉 Wybór prawa właściwego nie jest uzależniony od tego, czy państwo, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu, jest stroną rozporządzenia.

Oznacza to, że polski sąd, jeśli uzna, iż miejscem zwykłego pobytu zmarłego była Holandia, może zastosować prawo holenderskie, a nie polskie.

W wyjątkowych przypadkach, jeśli ze wszystkich okoliczności sprawy jasno wynika, że zmarły był bliżej związany z innym państwem niż państwo stałego pobytu, to właśnie prawo tego innego państwa będzie miało zastosowanie do postępowania spadkowego.

Dziedziczenie w Holandii – Verklaring nalatenschap

W przypadku dziedziczenia w Holandii stosuje się instytucję Verklaring nalatenschap, która odpowiada polskiemu oświadczeniu o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.

Cała procedura wymaga od pełnomocników precyzji oraz znajomości zarówno polskiego, jak i holenderskiego systemu prawnego. Kluczowe jest także zapewnienie prawidłowego tłumaczenia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Testament a wybór prawa właściwego

Odpowiednim rozwiązaniem, które pozwala uniknąć skomplikowanego postępowania transgranicznego, jest sporządzenie ważnego testamentu oraz świadome wskazanie prawa właściwego dla dziedziczenia.

🔹 Mało kto zdaje sobie sprawę, że rozporządzenie UE daje taką możliwość.
🔹 Osoba mieszkająca za granicą może w testamencie wskazać prawo kraju, według którego mają być rozpatrywane kwestie spadkowe.

Dzięki temu można z góry określić zasady dziedziczenia i uniknąć skomplikowanych procedur sądowych w przyszłości.

Szybkie tłumaczenia dokumentów – klucz do sprawnego postępowania

Nasza kancelaria na co dzień współpracuje z tłumaczami przysięgłymi 15 języków urzędowych. Dzięki temu tłumaczenia uzyskujemy już na kolejny dzień roboczy, co znacząco przyspiesza całość procedury.

📩 Kontakt:
📧 j.rusinska-dermaut@sdwlegal.pl
📞 +48 514 055 016
🌐 www.sdwlegal.pl

📌 #prawo #spadek #dziedziczenie #prawoholenderskie #testament #transgranicznepostępowania